Volba značky Musso, stejně jako vše, co děláme, vychází z naší vlastní zkušenosti. Díky zmrzlinovému neúspěchu v jednom letním parném dni jsme dnes přímými dovozci značky Musso s vlastním autorizovaným servisem.
Náš historicky první domácí zmrzlinovač bylo volitelné příslušenství kuchyňského robotu Kenwood. Nádoba, která se musela nechat 24 hodin před použitím namrazit, usadila se do robotu, naplnila směsí na zmrzlinu a pak se poměrně dlouho čekalo na její uzmrzlinování. Pokud bylo opravdu horko, tak ani 24hodinové namražení nádoby nestačilo, Kenwood nestíhal, nedařilo se zmrzlinu umíchat, namražený obsah ve stěně mísy pomalu, ale jistě odtával, zmrzlina (tehdy ještě z koupené práškové směsi) vůbec nehoustla. Proto nás lákalo pořídit nějaký skutečně funkční výrobník s komprezorovým chlazením, abychom nebyli při přípravě limitováni právě již zmíněným namražováním nádoby. Zmrzlina je pro nás celoroční záležitostí, proto jsme hledali zmrzlinovač s velkým „Z“, bez degradujícího puncu „made in China / PRC“.
Chtěli jsme kvalitu (funkčnost a spolehlivost), jednoduchost, domácí a profi použití. Nacházeli jsme jen kompromisy převážně z Asie, prodejci a dovozci nás odrazovali, že bohužel není jiná volba a jinde se ani zmrzlinovače nevyrábí. Protože za kolébku výborné krémové zmrzliny je považována Itálie, zacílili jsme hledání tam. Objevili jsme nenápadnou značku Musso a zakoupili si náš první skutečný výrobník. Trvalo velice krátkou chvíli, aby nás nezvratně přesvědčil o tom, že je to jasný kandidát na tématické rozšíření sortimentu našeho konceptu Šleháme.cz / Šľaháme.sk.
Doma zmrzlinujeme ve výrobníku Musso Stella (italsky „hvězda“). Mimochodem, stejný stroj používá i autorka blogu Tři kopečky, kde najdete velmi pěkné čtení o zmrzlině. Se Stellou to byla láska na první pohled a na první gelato 🙂 , i když čekání na ni a první zboží byl zážitek (obchodovat s Italy je úžasné, výraz „v pohodě“ je tu více než na místě).
Pokud budete na tohoto miláčka hledat místo doma a prostor vám to dovolí, doporučujeme z vlastní zkušenosti šikovný stoleček, optimálně s kolečky. My pořídili v Ikea servírovací stolek Stenstorp (nyní nahrazen Tornviken). Jednak můžete do polic umístít mnoho propriet potřebných k přípravě zmrzliny a zároveň lze výrobník díky kolečkům kdykoliv přemístit bez větší námahy.
Srovnání
Ještě v průběhu hledání jsme si domů přinesli jiného kompresorového Itala – DeLonghi ICK 6000. Sice se z něj vyklubal Ital „made in China“, ale jedná se o dostupnou střední třídu.
Když se podíváte na recenze ICK 6000, nejsou zlé, ale je to na vás, co od výrobníku čekáte? Jak často ho chcete používat, zda chcete experimentovat, jak jste ne/nároční na zpracování, co vy a jeho údržba, jak dlouho ho chcete mít, jaká je dostupnost náhradních dílů a jak je řešen servis? Pokud vás nic z tohoto netrápí a neřešíte to, udělá vám DeLonghi obstojnou službu.
Náš šálek kávy ICK ale nebyl. I přesto, že umíchal zmrzlinu za nějakých 30 – 40 min (vždy záleží na množství směsi), během míchání motor vykazoval slyšitelné kolísání. Původní předpokládané plus z pohledu údržby byla vyjímatelná nádoba. Toto zdánlivé plus se změnilo v mínus. ICK měl kolem vyjímatelné nádoby mnoho míst, která údržbu stěžují a je o starost navíc, jak zde umýt znečištění od zmrzliny. Některé skuliny a netěsnosti by po znečištění mohli časem výrobník možná i poškodit. Když nám ukápla zmrzlina mimo nádobu, museli jsme obvod čistit vatovou „uchošťourou“.
Nedůvěru budila každopádně plastová lopatka. Kolik toho vydrží, jak si poradí se sorbety nebo při opakovaném použití ve sledu 2-3 dávek? Pokud se poškodí, můžeme zakoupit novou lopatku? Spokojeni jsme nebyli ani s jejím tvarem, i když na první pohled to mělo nápad. Než o míchání šlo o rotaci zmrzliny dokola. Jedna strana lopatky zmrzlinu po nádobě spíše vozila než míchala.
Při zatěžkávacím testu výroby smetanová – ovocný sorbet – smetanová motor během přípravy sorbetu zakvílel a poškodilo se těsnění na hřídeli. Prasklo a po necelých 3 týdnech provozu jsme s ICK skončili.
Tím nechceme říci, že jiné zmrzlinovače než Musso jsou špatné. Ne. Jako ve všem jde o vaše požadavky, přání a nároky. A jako ve všem i zde platí, že když dva dělají totéž, není to totéž 😉
Výroba
Zaměstnanci a rodinní příslušníci rodiny Musso jsou svým přístupem stále malými řemeslníky, kteří vyrábí kvalitu a sledují každý krok výrobního procesu s trpělivostí, odhodláním a maximální péčí. Není tu pásová strojová výroba, je to ruční práce, kus za kusem se tu potkáte s jakousi manufakturou. Každý kus je proto svým způsobem originál.
V dílně, kde se Musso vyrábí a kompletuje, se nesetkáte s lidmi v bílých pláštích nebo s rouškami na obličeji. Pracovním stejnokrojem jsou montérky, a pomineme-li ochranné pracovní brýle, jediný, kdo tu má nějakou pořádnou ochranu tváře, je svářeč. Ten mj. sváří lopatky výrobníků. Je to pořádný kus ocelového těla (uvnitř s těsněním) a na každé straně další kus oceli navařený a tvarovaný tak, aby odpovídal danému typu a objemu stroje. Jednoduchý, ale funkční kus oceli, žádný plast. Ocelová je i hřídel a pojistná matice upevňující lopatku.
U konstrukce lopatek musíme ještě vyzdvihnout skutečnost, že celou dobu míchání stále tuhnoucí zmrzlinu „čechrají“ a razí si cestu skrze ni, nikoli, že by ji po nádobě „vozili“ jako celistvý kus.
Přestože výroba zmrzlinovačů Musso může do určité míry připomínat provoz v ocelárnách, ti chlapi se snaží se stroji mazlit 🙂 Výsledkem jsou výrobníky jednoduché na obsluhu, ale i na design. Musso si zakládá na jednoduchosti a spolehlivosti. Na těchto dvou benefitech bylo postaveno a toto nehodlá ani současná majitelka Mariolina Musso jakkoli měnit.
Čištění
Jednoduchost oceníte nejen při obsluze (nastavit časovač a zapnout chlazení a míchání je celá „věda“), ale i při konečném mytí:
1. výrobník Stella v provozu
2. zmrzlina umíchána, odstraníme pojistnou matici, vyjmeme míchací lopatku, zmrzlinu přendáme do misek nebo nádoby na uskladnění
3. silikonovou stěrkou vyjmeme veškerou zmrzlinu, případné zbytky na dně necháme ještě cca 2 minuty povolit a domlsáme nebo přidáme k již uskladněné zmrzlině
4. vezmeme teplou vodu se saponátem a pomocí houbičky vymyjeme nádobu z největších zbytků
5. houbičku opláchneme, naneseme na ni saponát a ještě jednou nádobu vytřeme saponátem
6. čistou vlhkou houbičkou dovytřeme nádobu od saponátu a připravíme si utěrku na vysušení
7. nádobu vytřeme do sucha
8. nasadíme zpět umytou a vysušenou míchací lopatku, našroubujeme pojistnou matici
9. hotovo, výrobník je čistý a připraven na další práci
Tolik k výrobníkům Musso. Když nás ještě cokoli napadne, tak to doplníme.